Święto 3 maja w Legionowie. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kpt dr inż. A.Paszkowskiego

paszkowskiProgram oficjalnych uroczystości w 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Legionowie, który to dzień jest zarazem kolejną rocznicą nadania nowo powstałej miejscowości nazwy Legionowo (w 1919 r.) i uzyskania praw miejskich (w 1952 r.)  składał się z dwóch głównych punktów.


Najpierw, o godzinie 10, poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, wziął udział we Mszy Świętej w kościele parafialnym cywilno-wojskowym Świętego Józefa. W świątyni zgromadzili się przedstawiciele władz miasta i powiatu, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna  i mieszkańcy Legionowa, a także dowódcy komend powiatowych policji i straży pożarnej.
Po zakończeniu liturgii, zebrani udali się na rondo Andrzeja Paszkowskiego, przy którym odbyła się krótka uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy informacyjnej, poświęconej patronowi ronda. Kapitan dr inż. Andrzej Paszkowski (1923-2003) był mieszkańcem Legionowa, żołnierzem AK i powstańcem warszawskim walczącym w szeregach Grupy Kampinos, uczestnikiem walk o Dworzec Gdański oraz bitew pod Sowią Wolą i Jaktorowem. Po wojnie skończył studia prawnicze, pracował i mieszkał min. na ziemiach odzyskanych, a także w Poznaniu i Łodzi, by powrócić do Legionowa, gdzie odzyskał rodzinną posiadłość – najstarszą legionowską Willę Kozłówka, która stała się w jego rękach ośrodkiem życia społecznego, integrującego szczególnie środowisko kombatanckie z szeregów Armii Krajowej. Ostatnie dwie dekady życia Andrzej Paszkowski poświęcił spisywaniu wspomnień z czasu wojny i konspiracji, a także brał udział w przygotowaniu Wielkiej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Prowadził badania nad utrwaleniem dla potomności historii działania podziemia w Legionowie, tworząc listę uczestników konspiracji lat 1939-45.
W uroczystym odsłonięciu tablicy ku jego czci, poza przedstawicielami władz lokalnych, wzięli udział bliscy patrona, z synem, Michałem Paszkowskim na czele, który podziękował za utrwalenie pamięci o swoim ojcu – Honorowym Obywatelu Legionowa.

 









 

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook