Główna » Wybory prezydenckie 2015

Służba zdrowia do naprawy!

Autor: admin dnia 7 kwietnia 2015 Brak komentarzy

duda3

W szpitalu powiatowym w Grójcu, jednym z ważniejszych punktów na trasie podróży Andrzeja Dudy po Polsce, kandydat na Prezydenta RP spotkał się we wtorkowe (07.04) popołudnie z przedstawicielami świata medycznego – postaciami zasłużonymi dla polskiej służby zdrowia.

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda zaznaczył, że ten szczególny dzień, jakim jest Światowy Dzień Zdrowia (obchodzony od 1950 r., ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia), jest zarazem dobrym momentem na rozmowę o sytuacji samej polskiej służby zdrowia.

– Naprawa służby zdrowia, poprawy powszechnego korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej jest dziś ważnym zadaniem. Według CBOS większość Polaków ocenia negatywnie funkcjonowanie służby zdrowia – mówił Andrzej Duda, punktując negatywne w skutkach decyzje ministra Arłukowicza oraz premier Kopacz.

Za takie uznał m.in. nieudany projekt wprowadzenia pakietu onkologicznego, który niestety tylko przedłużył chorym oczekiwanie na leczenie. Winą za taki stan rzeczy Andrzej Duda obarczył brak chęci rozmowy ze strony rządu i ministra zdrowia.

Jak wykazywał Duda, w zakresie polskiej służby zdrowia potrzebny jest dialog. Ruch przekształcenia polskiej służby zdrowia w kierunku prywatyzacji nie przyniósł bowiem Polakom możliwości poprawy dbania o swoje zdrowie.

– Potrzebna jest poprawa, odejście od komercjalizacji; potrzebna jest debata, jak naprawić polską służbę zdrowia, jak zatrzymać młodych ludzi: lekarzy, pielęgniarki w kraju – wyliczał kandydat PiS na prezydenta.

Andrzej Duda podkreślił jednocześnie, że obecnie w Polsce brakuje pielęgniarek, a te, które są, są bardzo źle wynagradzane. Dlatego też, by szukać godnych warunków pracy i płacy, wyjeżdżają zagranicę.

– 33 proc. Polaków nie jest w stanie wykupić recept  – przypomniał. I właśnie to, według Dudy, są podstawowe bolączki, jakie dotykają Polaków.

Dlatego też „czas powrócić do służby zdrowia nie takiej, która nakazuje lekarzom liczyć, jak chce tego premier Kopacz i minister Arłukowicz od 8 lat, a leczyć. To zawsze powtarzał prof. Religa i taki model jest najbardziej adekwatny”.

Według Andrzeja Dudy, polska służba zdrowia potrzebuje informatyzacji, elektronicznej karty pacjenta, elektronicznych recept. Niezbędna jest nam również realizacja idei prof. Zbigniewa Religi odnośnie sieci szpitali, „by móc adekwatnie reagować na zapotrzebowanie pacjentów”.

– Potrzebna jest opieka zdrowotna dla dzieci. Dziś 90 proc dzieci ma próchnicę, potrzebne są gabinety dentystyczne w szkołach – mówił, silnie akcentując, iż publiczna opieka stomatologiczna jest koniecznością.
Zmianie powinien również ulec sposób zarządzania służbą zdrowia, dobre rozłożenia procedur w sensie ich finansowania są koniecznością, zaś na lekarzach nie można wymuszać biurokratyzacji.

– Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk; trzeba likwidować niepotrzebne instytucje generujące konflikty – przypomniał Duda, wykazując, że w pierwszej kolejności należy zlikwidować NFZ, zaś fundusze przenieść w ręce wojewodów, którzy z kolei powinni, na zasadzie decentralizacji, odpowiadać za swój region przed ministrem.

– Zmiany są możliwe, tylko trzeba rozmawiać, a nie realizować strategię min. Arłukowicza i rządu: dokonywania zmian na siłę, bez konsultacji ze społeczeństwem i lekarzami. Pod auspicjami prezydenta powinna się odbyć dyskusja na temat dalszego funkcjonowania służby zdrowia – dodał.

W konferencji prasowej wzięli również udział przedstawiciele świata lekarskiego: Grzegorz Religa, Bożena Banachowicz, Marcin Czarniecki, Marcin Katkowski, Adam Sandauer.

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook