Główna » Katastrofa Smoleńska

VII rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Autor: admin dnia 13 kwietnia 2017 Brak komentarzy

– Wielu z tych, którzy zginęli w Smoleńsku, w tym Prezydent Lech Kaczyński, to byli ludzie dążący do naprawy Rzeczpospolitej. Wspólnota narodowa powinna się zjednoczyć, dlatego musimy odrzucić wszelką nienawiść. Nie możemy jednak odrzucić sprawiedliwości, prawdy i wielkiego dzieła budowania naszej Ojczyzny – powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obchodów VII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Dodał, że comiesięczne obchody, które przez wiele lat odbywały się w spokoju, coraz częściej są atakowane.

– Dziś możemy powiedzieć, że został uczyniony ogromny krok w kierunku prawdy. Dlatego musimy się liczyć z coraz większym oporem wobec faktów, ale także wobec pamięci. Pamiętajmy jednak, że nienawiść niszczy wszystko to, co najlepsze w człowieku – zaznaczył.

Uroczystości VII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ofiar. Tuż po godz. 8:41, w godzinę, w której 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, odbył się Apel Pamięci.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Premier Beata Szydło, a także Przedstawiciele Rządu i PiS złożyli wieńce na grobach ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odsłonięta została tablica upamiętniająca śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, śp. Wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i śp. Ministra Zbigniewa Wassermana.

– Dziękuję za pamięć o tych, którzy tak głęboko związani byli z polskim państwem i z polskim narodem – powiedział Prezes PiS.

Podkreślił, że choć wiele ich różniło, wszyscy byli państwowcami i wielkimi patriotami, a bieg wydarzeń, burzliwa historia ostatnich dziesięcioleci, zetknęła ich ze sobą.

– Odsłonięcie w KPRM tablicy pamięci Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermanna jest krokiem ku temu, by zwyciężyła prawda, pamięć i Polska – oznajmił.

Premier Beata Szydło dodała, że tablica upamiętniająca 96 Ofiar Katastrofy Smoleńskiej była zobowiązaniem Rządu.

– Polska nie zapomina o swojej historii i swoich bohaterach. To ogromny zaszczyt, że tablica ta znalazła się w gmachu KPRM, gdzie odbywają się spotkania rządowe, do którego przyjeżdżają delegacje z całego świata – podkreśliła.

Podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, Prezes PiS złożył kwiaty pod tablicą poświęconą śp. Lechowi Kaczyńskiemu. Przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa odsłonięty został także pomnik z popiersiem tragicznie zmarłego Prezydentem RP.

Po wieczornej Mszy Św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbył się Marsz Pamięci.

– W życiu każdego człowieka niezwykle ważna jest empatia, współczucie, wczuwanie się w sytuację innych. Nie możemy dać się tego pozbawić. W imię nas samych, ale także w imię naszej wspólnoty narodowej – powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Więcej na:

http://pis.org.pl/aktualnosci/obchody-vii-rocznicy-katastrofy-smolenskiej

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook