Szpital w Legionowie: wiemy gdzie i kiedy

Lecznica w naszym mieście powstanie przy udziale resortu obrony, a budowa może ruszyć pod koniec lata 2019 r. – informuje poseł z Legionowa i szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który przekonał do tej inwestycji kolegów z rządu.

Poniżej wywiad z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem.

Ta sprawa pozostawała nierozstrzygnięta, mimo obietnic składanych mieszkańcom na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jako minister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości postanowiłem działać. Odbyłem wiele rozmów właśnie na ten temat. W ciągu kilku ostatnich miesięcy temat nabrał tempa, a inspirującą rolę odegrał ksiądz Tomasz Chciałowski, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, któremu ta sprawa również leży na sercu. W efekcie powstał konkretny pomysł.

Czy w takim razie przy udziale Mariusza Błaszczaka legionowianie doczekają się szpitala?

Temat budowy przewijał się w każdych wyborach, ale jak wiemy nic z tego dotąd nie wyszło. Aby spowodować doraźną poprawę w dostępnie do służby zdrowia, zwróciłem się do wojewody mazowieckiego o zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego, czyli karetek dostępnych w Legionowie i powiecie. Natomiast w sprawie szpitala podjąłem rozmowy z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem.

Dlaczego akurat z nim?

MON jest właściwy dlatego, że jak wszyscy wiemy, w Legionowie działa od wielu lat wojskowa przychodnia specjalistyczna, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie resort obrony dysponuje terenem odpowiednim do tego, aby wybudować szpital. Ten pomysł spotkał się z aprobatą szefa MON oraz wiceministra, odpowiedzialnego za wojskową służbę zdrowia. Ten ostatni przedstawił mi koncepcję budowy szpitala w Legionowie.

W takim razie na co mogą liczyć mieszkańcy Legionowa i naszego powiatu? Kiedy przyjęty zostanie pierwszy pacjent? I czy szpital może liczyć na kontrakt z NFZ, skoro dziś na mapie sieci szpitali brak jest Legionowa?

Z informacji przekazanych mi przez MON wynika, że projektowany szpital będzie filią Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, co jest niezwykle istotne w kontekście obowiązującego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Budowa może się rozpocząć w sierpniu/wrześniu 2019 r., przy założeniu, że do końca marca 2018 r. zapadną kluczowe decyzje co do struktury szpitala i finansowania nowej placówki. W skład lecznicy mają wejść cztery kliniki (oddziały) oraz izba przyjęć. Więcej szczegółów poznamy niebawem. Jednak już teraz jestem przekonany, że pomysł budowy szpitala w naszym mieście wreszcie nabiera realnych kształtów. MON ustanowił zespół roboczy z udziałem przedstawicieli samorządu powiatowego, który deklaruje udział finansowy w projekcie.

Budowa szpitala przekraczała dotąd możliwości naszego miasta i powiatu. A może błąd polegał na złym wyborze priorytetów inwestycyjnych przez samorząd?

Albert Einstein powiedział kiedyś: Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi. I wydaje mi się, że mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją. Skoro samorząd nie dał rady, trzeba było znaleźć odpowiedniego sojusznika i partnera. Szkoda, że przez tak wiele lat temat budowy szpitala pozostawał jedynie przedmiotem dyskusji, bez podejmowania decyzji. Mam nadzieję, że ten etap mamy już za sobą. Tego życzę mieszkańcom Legionowa i naszego powiatu, a więc także sobie.

Źródło: http://toiowo.eu/szpital-w-legionowie-wiemy-gdzie-i-kiedy/
Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook