Główna » Katastrofa Smoleńska

Tydzień pamięci na Ursynowie

Autor: admin dnia 10 kwietnia 2012 Brak komentarzy

10-15 kwietnia 2012 r.

Szanowni Państwo,

Pomimo że wszystkie miesiące roku wypełniają dni związane z rocznicami ważnych wydarzeń z polskiej historii, to w świadomości bardzo wielu z nas, od kilkudziesięciu lat to właśnie kwiecień nadal pozostaje miesiącem pamięci narodowej. Nie bez przyczyny, bowiem to właśnie w kwietniu 1943 r. publicznie ujawniona została informacja o zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu. W kwietniu 1945 r. wyzwolono większość hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Zresztą w ostatnich latach los, zwany przez wielu Opatrznością, dopisał kolejne daty zasługujące na chwilę refleksji i zadumy: zakończenie pontyfikatu naszego wielkiego Rodaka Jana Pawła II oraz tragiczną w skutkach katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem.

Jednakże inicjując Tydzień Pamięci na Ursynowie, którego pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku, pragnąłem nie tyle upamiętnić wydarzenia stanowiące element narodowej martyrologii, lecz przede wszystkim przybliżyć mieszkańcom Ursynowa ważne dla naszej dzielnicy wydarzenia, wybitne osoby patronujące naszym ulicom, czy też znane z kart historii Polski postaci mające związek z Ursynowem. Gdy ktoś zapyta dlaczego odpowiem, że pamięć i tradycja to najważniejsze spoiwa każdej wspólnoty.

Serdecznie zatem zachęcam Państwa do aktywnego uczestnictwa w licznych i różnorodnych przedsięwzięciach ujętych w kalendarium tegorocznego Tygodnia Pamięci na Ursynowie.

Z poważaniem,
Piotr Guział
Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Źródło: http://ursynow.waw.pl/page/index.php?str=2441

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook