Likwidacja biblioteki w Legionowie – radni PiS pytają o termin komisji Kultury, Oświaty i Sportu

krpis3W dniu 24 kwietnia 2013 roku podczas obrad Rady Miasta Legionowo powrócił temat likwidacji bibliotek na terenie Legionowa. Radni Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy od początku byli temu przeciwni zadali pytanie podczas trwania punktu „wolne wnioski” o specjalną komisję Rady Miasta, która miała się zebrać na wniosek dziesięciu radnych i debatować na temat zasadności likwidacji filii biblioteki nr 1.

Dwa miesiące temu, na sesji Rady Miasta Legionowo w lutym 2013 r. została podjęta uchwała, która jest wstępem (daje zielone światło) do likwidacji filii biblioteki nr 1 w Legionowie na ul. Sowińskiego. Radni Klubu PiS nadal podtrzymują zdanie, że filii nie trzeba likwidować. Dają i dawali temu głośno wyraz mówiąc, że nie wolno odbierać mieszkańcom możliwości korzystania z książek i przeprowadzać tego typu działań bez jasnego i konkretnego planu. W trakcie głosowania przeciwni likwidacji byli trzej radni Klubu PiS oraz najprawdopodobniej radni Leszek Smuniewski oraz Jacek Zawada (najprawdopodobniej, ponieważ wcześniej został odrzucony wniosek o jawne głosowanie imienne w tej sprawie).

Likwidowanie bibliotek budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców Legionowa. W związku z tym radni Klubu PiS na kolejnej sesji Rady Miasta 27 marca 2013 r. postanowili zwrócić się m.in. do radnych Leszka Smuniewskiego i Jacka Zawady o poparcie wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej tylko temu problemowi. Taką możliwość daje Statut Gminy Miejskiej Legionowo. Pod wnioskiem musi podpisać się co najmniej 1/4 ustawowego składu rady. Wtedy przewodniczący jest zobowiązany zwołać obrady i nie można w żaden sposób ingerować w porządek obrad zaproponowany przez wnioskodawców.

Obaj radni Porozumienia Samorządowego odmówili podpisania wniosku.

W reakcji na inicjatywę Klubu PiS radny Smuniewski, jeszcze na tej samej sesji złożył w imieniu swoim i dziesięciu radnych wniosek o zwołanie nadzwyczajnej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu poświęconej tylko tematowi bibliotek.

Podczas niedawnego posiedzenia Rady Miasta 24 kwietnia 2013 r. radni Klubu PiS powrócili do tej sprawy, zadając pytanie co się dzieje z tym wnioskiem. Odpowiedź była zaskakująca a sytuacja kuriozalna. Komisja nie odbyła się do tej pory, ponieważ… nie było na to czasu. Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spotu Mirosław Pachulski z Platformy Obywatelskiej tłumaczył (ponieważ radny Smuniewski z Porozumienia Samorządowego nie zabrał głosu, by wyjaśnić co się dzieje z jego wnioskiem), że do tej pory były ważniejsze problemy do rozpatrywania i komisja odbędzie się w przyszłości.

Ta sytuacja dobitnie świadczy o tym, że Platforma Obywatelska i Porozumienie Samorządowe to tak naprawdę jedno i to samo.

Jakie ważne problemy stały na przeszkodzie, by zorganizować jedno posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu na temat zasadności likwidacji bibliotek?

Czy rzeczywiście radni z Porozumienia Samorządowego  są przeciwni tego typu działaniom, czy ich inicjatywa miała mieć jedynie wydźwięk propagandowy?

A może w ciągu miesiąca od czasu, kiedy złożono wniosek o nadzwyczajne posiedzenie komisji coś się stało, że wyżej wymienieni radni zmienili zdanie? Lub – co gorsza – ktoś wyperswadował im „opozycyjną” postawę, wobec działań władz miasta?

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem filmowym z fragmentu sesji Rady Miasta Legionowo, gdzie jeden z radnych Klubu PiS zadaje pytanie w sprawie wniosku o zwołanie nadzwyczajnej komisji.

Zapraszamy do podpisania petycji przeciw likwidacji bibliotek w Legionowie


Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook