Rada Miasta Legionowo pod wpływem Klubu Radnych PiS odrzuciła uchwałę podnoszącą opłaty za wodę i ścieki w Legionowie

pieniadzeSesja Rady Miasta Legionowo, która odbyła się w dniu 22 maja 2013 r. miała krótki porządek obrad, ale bardzo treściwy.

Pierwszym istotniejszym punktem było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania imienia Przedszkolu Miejskiemu nr 7 w Legionowie przy ul. Husarskiej 18 A.

Patronem placówki został Janusz Korczak. Proponowany patronat nie wzbudził entuzjazmu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący Zdzisław Koryś uzasadniał to m.in. tym, że Janusz Korczak był szczególnie zasłużony raczej w organizowaniu i prowadzeniu domów opieki dla dzieci bezdomnych w okresie międzywojennym. Nadanie przedszkolu jego imienia może być więc nie do końca dla wszystkich dobrze zrozumiane. Radny Koryś zaapelował do władz miasta, aby jeszcze raz przemyślały to posunięcie.

Kolejnym ważnym punktem porządku obrad było forsowane i zapowiadane od dawna przez władze miasta przekształcenie Komunalnego Zakładu Budżetowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod zarząd nowopowstałej spółki przejdą wszystkie administrowane do tej pory przez KZB obiekty (szkoły, mieszkania komunalne itp.). Według rządzącej w Legionowie koalicji z prezydentem Romanem Smogorzewskim na czele posunięcie to przyniesie spore oszczędności. Teraz a zwłaszcza w przyszłości. Jednak na pytanie radnych PiS, że skoro przekształcenie jest takie dobre, to czemu nie zostało ono dokonane już wcześniej i czy, aby obecnie cała akcja nie jest skutkiem fatalnego stanu finansów Legionowa  prezydent nie udzielił jasnej i jednoznacznej odpowiedzi. Radny Konrad Michalski zapytał się w tym kontekście, czy aby nie jest tak, że nad uchwałą dotyczącą przekształcenia KZB w spółkę nie unosi się swego rodzaju duch Jacka Vincenta Rostowskiego. Minister finansów jest wszak powszechnie znany z kreatywnej księgowości i „upychania” zadłużenia państwa m.in. w fundusze drogowe, gdzie zaciągniętych  pożyczek nie trzeba wliczać do długu publicznego kraju, co przez ostatnie lata skutecznie chroniło budżet państwa przed przekraczaniem tzw. konstytucyjnych progów ostrożnościowych zadłużenia. Analogiczna sytuacja może nastąpić w Legionowie, jeśli rządząca Platforma Obywatelska zechce zaciągać na nowopowstałą spółkę kredyty. W takiej sytuacji nie będą one zwiększały wskaźnika zadłużenia w stosunku do budżetu miasta, który obecnie wynosi 60% a po przekroczeniu, którego w Legionowie musiałby być wprowadzony zarząd komisaryczny.

Ostatnim ważniejszym punktem obrad była uchwała wprowadzająca ponad dziesięcioprocentową, kolejną już w ostatnim czasie z serii, podwyżkę stawek za wodę i ścieki. Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne w Legionowie przedłożyło przed obradami wszystkim radnym zestawienie cen za wodę i ścieki w niektórych miastach województwa Mazowieckiego. W zestawieniu tym nawet po podwyżce Legionowo wypadało na tle innych miejscowości bardzo dobrze i tanio. Taki chwyt nie został przez PWK zastosowany po raz pierwszy.

Zobacz: Najzieleńszy punkcik na zielonej wyspie – artykuł m.in. o podwyżce opłat za wodę i ścieki w Legionowie w marcu 2011 r.

Radni Klubu PiS zadali sobie trud (niezbyt duży) i przygotowali a następnie rozdali pozostałym radnym własne zestawienie miast i gmin w województwie Mazowieckim, gdzie opłaty są niższe. Spowodowało to nieoczekiwany skutek. Wobec coraz wyraźniejszego załamywania się w ostatnim czasie sondaży poparcia dla Platformy Obywatelskiej i pod presją Klubu PiS radni koalicji rządzącej Legionowem zagłosowali w większości za odrzuceniem uchwały podwyższającej opłaty za wodę i ścieki.

Zobacz: Zestawienie stawek przygotowane przez PWK Legionowo

Zobacz: Zestawienie stawek Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

Wobec doniesień medialnych, że podwyżki i tak zostaną wprowadzone – pomimo sprzeciwu większości radnych – Prawo i Sprawiedliwość zamierza podjąć odpowiednie kroki. Należy przy tym zauważyć, że według ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków:

art. 24 ust. 8 Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 5, taryfy zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf

Oznacza to, że taryfy proponowane przez PWK Legionowo muszą być zweryfikowane przez prezydenta miasta. Wobec tego to na prezydenta Romana Smogorzewskiego spada cała odpowiedzialność za podniesienie cen. Jest to kolejny już objaw prowadzonej od dłuższego czasu przez władze z nadania Platformy Obywatelskiej polityki „łupienia mieszkańców” tzn. przerzucania kosztów na ludzi (podnoszenie podatków, opłat za śmieci, przedszkola itd.).

Prawo i Sprawiedliwość w Legionowie:

1. W najbliższym czasie złoży pismo do prezydenta Romana Smogorzewskiego z wnioskiem o odwołanie prezesa PWK Legionowo G.Gruczka, który nie radzi sobie z zarządzaniem Spółką. Pan Prezes Co jakiś czas, seryjnie podnosi ceny. Po za tym – wraz z prezydentem – pomimo sprzeciwu radnych Rady Miasta wprowadza „tylnimi drzwiami” podwyżki, na które radni się nie zgodzili.

2. Klub Radnych PiS złoży w najbliższym czasie projekt uchwały (zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) wprowadzającej dopłaty do ceny m3 wody i ścieków, podobnie jak ma to miejsce w wielu miejscowościach (m.in. Łomianki i Tarczyn) i tak aby mieszkańcy nie płacili więcej z wodę i ścieki. Ruch ten zostanie wykonany po to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom radnych, którzy przecież w głosowaniu dali wyraz temu, że nie zgadzają się, by mieszkańcy płacili więcej.

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook