Odwołany festiwal – CZUWAJ!

W harcerstwie trwa nadal trzydziestodniowa Żałoba Narodowa z rozporządzenia naczelników ZHP i ZHR, które wydali 10 kwietnia 2010 . Wiadomość , że  w tragedii zginęło dziewięćdziesiąt sześć osób, jadących na uroczystości Siedemdziesiątej Rocznicy Mordów Katyńskich: Prezydent RP Lech Kaczyński, Jego żona Maria, Prezydent  RP na uchodźstwie- Ryszard  Kaczorowski, generałowie sztabów wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz księża, rodziny pomordowanych w Katyniu Żołnierzy, parlamentarzyści różnych frakcji RP i załoga samolotu- wstrząsnęła naszym światem.

W związku z Żałobą- Festiwal Piosenki Harcerskiej ,,Wiosenne Czarowanie’’, który miał odbyć się 17 kwietnia 2010 roku w SP nr1, w Legionowie został odwołany i przełożony na termin 15 maja 2010 roku, na godzinę 10.00. Impreza będzie miała miejsce SP nr 1, rozpocznie ją Konkurs Piosenki Harcerskiej i Turystycznej. Rywalizację podejmą drużyny harcerskie, zespoły muzyczne- zgłoszone przez legionowskie szkoły podstawowe  oraz indywidualni soliści; gwiazda festiwalu to grupa ,,Wołosatki’’. Harcerze serdecznie zapraszają mieszkańców Legionowa i okolic, zapewniając, że goście na pewno nie będą się nudzić i interesująco spędzą ten czas.

– Druhny i druhowie w katastrofie stracili osoby związane z Ruchem Harcerskim, przede wszystkim  Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, Pana Prezydenta Rzeczypospolitej na Obczyźnie Ryszarda Kaczorowskiego –  harcmistrza RP, byłego  Przewodniczącego ZHP poza granicami naszego Kraju, Biskupa Tadeusza Płoskiego –  Krajowego Duszpasterza Harcerstwa, Ministra Pawła Wypycha – harcmistrza i b. komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHP, Katarzynę Doraczyńską z Kancelarii Prezydenta –  instruktorkę szczepu 22 WDH „Watra” i druhnę Katarzynę Piskorską. Bardzo także przeżyli tragiczną śmierć pozostałych pasażerów. Nie był to jednak czas jedynie na łzy i rozpamiętywanie nieszczęścia, choć wszyscy na znak żałoby założyli na harcerskie krzyże i na  sztandary żałobne wstęgi. Druhny i druhowie w przyrzeczeniu harcerskim przyrzekają: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu harcerskiemu.” Uważam, że tym trudnym czasie młodzi Polacy w pełni wywiązali się z tego zobowiązania.

 – W Warszawie służbę przed Pałacem Prezydenckim oraz w samym mieszkaniu Świętej Pamięci  Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Żony, pełnili harcerze z ZHR i ZHP  z całego kraju, także  Legionowski Hufiec ZHP. – Jednostka wystawiła swoje warty przy trumnach Pary Prezydenckiej; Przed Pałacem zebrało się wiele tysięcy ludzi z Polski i świata, a relacje z tych wydarzeń zdawane były przez dziennikarzy krajowych i zagranicznych. Młodzież harcerska odbierała od ludzi znicze, kwiaty, pilnowała porządku współpracując z policją i  żandarmerią. Legionowscy harcerze uczestniczyli także We Mszy Żałobnej na Placu Piłsudskiego w Warszawie, (która została odprawiona w sobotę 17 kwietnia 2010 roku) uczestniczyło około stu tysięcy osób. Wielu harcerzy i tam sprawowało służbę, także Hufiec ZHP z Legionowa; była to służba medyczna, druhowie rozdawali wodę i mapki informacyjne. Hufiec Legionowskiego ZHP wziął też  udział w pogrzebie generała  Tadeusza Buka – dowódcy Wojsk Lądowych RP oraz Pierwszej Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie.

Byliśmy pełni podziwu tych dzielnych dzieci i młodzieży. Wielu z nich dłużej niż tydzień  pełniło swą służbę w dzień i w nocy! – Żegnając Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, nie sposób było nie zauważyć małych zuchów. Te około ośmioletnie dzieciaki, przez kilka godzin odbierały od ludzi setki zniczy, kwiatów – układając je pod Belwederem.

W Krakowie, w dniu tragedii, także w niedzielę – pod Krzyżem Katyńskim zbierali  się Mieszkańcy, którzy pragnęli uczcić ofiary Katynia oraz  katastrofy lotniczej. Pod pomnikiem harcerze pod pełnili całodobowe warty, zapalali znicze i składali kwiaty.

Na Uroczystości Pogrzebowe Pary Prezydenckiej 18 kwietnia 2010 roku z całej Polski do Dawnej Stolicy przyjechało ponad 150 tysięcy ludzi. W dniu pogrzebu, w mieście służyło ludziom około tysiąca pięciuset harcerek i harcerzy z  ZHP oraz około siedmiuset harcerzy z ZHR-u. Czuwali oni na  Rynku Głównym, na Krakowskich Błoniach, Dworcu Głównym, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. – Rozkaz specjalny mówiący o ,,stawieniu się do służby”, wydany przez   Naczelników ZHP i ZHR zobowiązywał  harcerzy do udzielania pierwszej pomocy potrzebującym, rozdawali także wodę i biało-czerwone flagi oraz bezpłatne wydanie specjalne „Rzeczpospolitej”         (w tym informatory pogrzebowe  i mapy centrum miasta) . Harcerze wskazywali przyjezdnym z całej Polski drogę na miejsca spotkań. Po uroczystościach, przez cztery dni i noce pełnili oni wartę w Krypcie Wawelskiej, pilnując porządku wśród ludzi, chcących pokłonić się Prezydenckiej Parze.

Jest godnym pochwały i najwyższego szacunku, że w tym tak trudnym okresie  ZHP i ZHR zjednoczyło się w działaniach  na rzecz Wszystkich, chcących oddać hołd tragicznie zmarłym ofiarom.

*Na stronach internetowych ZHP i ZHR podane są szczegółowe informacje dotyczące działań harcerzy w okresie żałoby narodowej. *Informacji na temat działalności ZHP w Warszawie

i Krakowie udzieliła mi druhna przewodniczka Lidia Kaszuba.*Wiadomość na temat rozporządzeń ZHR- u oraz działalności związku, uzyskałam od hm. Ewa Mikołajskiej. *Informacje o festiwalu znajdują się na stronie:

http://legionowo.zhp.pl/2010/01/festiwal-piosenki-harcerskiej-wiosenne-czarowanie/ 

http://www.maratonpiosenki.pl/

 

Renata Ciechanowicz

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook