Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych „Pamiętaj. 23 sierpnia”

23sierpniaW tym roku już po raz siódmy obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. 23 sierpnia 1939 roku został podpisany układ między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Radzieckim, który otworzył drogę do tragedii II wojny światowej i jej następstw – obozów koncentracyjnych, gułagów, Holokaustu, krematoriów i obozów pracy, a potem długich lat zimnej wojny i dla wielu społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej – dalszego zniewolenia. W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow wspominamy wszystkich, którzy zginęli wskutek zbrodniczych działań nazizmu i stalinizmu. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zachęca do szczególnego upamiętnienia milionów ofiar poprzez udostępnianie, dzielenie się i przypinanie specjalnego znaczka z czarną wstążką i napisem: „Pamiętaj. 23 sierpnia”.

Pragniemy, aby gest ten stał się wyrazem pamięci o milionach ofiar reżimów totalitarnych, przede wszystkim o więźniach obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, sowieckich gułagów i stalinowskich więzień.

W tym roku do Kampanii włączyło się aż 27 instytucji z 10 krajów. Każdy, kto chciałby otrzymać przypinkę, może złożyć zamówienie poprzez stronę internetową www.enrs.eu/august23. Można tam znaleźć dodatkowe informacje o osobach, których zdjęcia zostały zamieszczone w materiałach graficznych oraz pobrać elektroniczną wersję przypinki.  Organizatorzy zachęcają do dzielenia się tym symbolicznym znakiem pamięci, a przez to do włączenia się w długofalową kampanię, która ma na celu utrwalenie w świadomości Europejczyków daty 23 sierpnia jako symbolu pamięci o ofiarach reżimów totalitarnych XX wieku.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji
i eksterminacji, a także ugruntowanie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania i gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami. W kolejnych latach uroczystości z udziałem ministrów sprawiedliwości państw unijnych odbywały się na Węgrzech, Litwie, Łotwie i Estonii.

Partnerzy:

Archiwum Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; Austriackie Centrum Edukacji Obywatelskiej w Szkołach (Zentrum polis – Politik Lernen in der Schule); Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach; Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy (Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro); Centrum Pamięci Holocaustu w Budapeszcie (Holokauszt Emlékközpont); Dom Spotkań z Historią; Europejskie Centrum Solidarności; Fundacja Ośrodka KARTA; Fundacja Unitas w Tallinie (Unitas Foundation); Fundusz Haseda Szpiry w Użhorodzie (Хэсэд Шпира); Instytut Badania Zbrodni Komunistycznych i Pamięci Wpędzeń Rumuńskich w Bukareszcie (Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc); Instytut Ludwiga Boltzmanna w Wiedniu (Ludwig Boltzmann Institut für Menschenrechte); Instytut Pamięci Narodowej na Słowacji (Ústav pamäti národa); Instytut Pamięci Narodowej na Ukrainie (Український інститут національної пам’яті); Instytut Pamięci Narodowej w Polsce; Instytut Pamięci Narodowej na Węgrzech (Nemzeti Emlékezet Bizottsága); Instytut Słowacki w Warszawie; Instytut Studiów Reżimów Totalitarnych w Pradze (Ústav pro studium totalitních režimů); Komitet Pamięci Gułagu w Budapeszcie (Gulág Emlékbizottság); Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; Muzeum Historii Żydów Polskich; Muzeum „Żydzi na Łotwie” w Rydze (Muzejs “Ebreji Latvijā”); Muzeum Okupacji Łotwy w Rydze (Latvijas Okupācijas muzejs); Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie (Genocido muziejus aukų); Muzeum Powstania Warszawskiego; Muzeum Stutthof w Sztutowie; Organizacja Post Bellum w Pradze; Państwowe Museum Auschwitz-Birkenau; Rumuński Instytut Kultury w Polsce; Rumuńskie Archiwum Państwowe (Arhivele Naţionale ale României), Węgierskie Stowarzyszenie Harcerskie (Magyar Cserkészszövetség).

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku
i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania. Więcej: www.enrs.eu.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Orłoś

Public Relations and Media Consultant
European Network Remembrance and Solidarity
Tel. (+48-22) 891 25 00

Mail: joanna.orlos@enrs.eu

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook