Pułkownik dr Robert Ryczek pokieruje filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie

Nowoczesnym szpitalem w Legionowie, będącym filią Wojskowego Instytutu Medycznego pokieruje płk dr Robert Ryczek. – To zarówno bardzo dobry oficer, jak i świetny lekarz, który wielokrotnie pokazał swoje kwalifikacje między innymi podczas misji medycznych i humanitarnych w Tanzanii, Ugandzie oraz Jordanii. To jest lekarz, który będzie stał na czele zespołu 250 lekarzy i pracowników medycznych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w powstającej w Legionowie placówce medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego.

W czwartek, 27 maja br. szef MON spotkał się z kadrą medyczną powstającego szpitala wojskowego w Legionowie. Szpital, który jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie zapewni wojsku, w tym m.in. 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także mieszkańcom Legionowa i okolic dostęp do całodobowej opieki medycznej.
 
– Zbliża się dzień, w którym szpital w Legionowie rozpocznie przyjmowanie pacjentów. Kończą się prace budowlane. To bardzo dobra wiadomość dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy są żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.  Jest to również bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Szpital wojskowy jest oczywiście otwarty dla wszystkich potrzebujących, dla wszystkich mieszkańców Legionowa, powiatu legionowskiego i również dla wszystkich tych, którzy będą potrzebowali pomocy, będą potrzebowali opieki – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w powstającej w Legionowie placówce medycznej. 
 
– Ministerstwo Obrony Narodowej jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. Dysponujemy wojskową kadrą medyczną, ta kadra medyczna już od stycznia przyszłego roku będzie także obejmowała swoją opieką żołnierzy i mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego tu w tym szpitalu – podkreślił szef MON.
 
W placówce jednocześnie będzie mogło być hospitalizowanych 90 chorych, którzy uzyskają pomoc w najważniejszych z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu legionowskiego dziedzinach medycyny tj.: chirurgii, kardiologii z pracownią hemodynamiki, ginekologii oraz okulistyki. Ponadto w ramach nowocześnie zorganizowanego i wyposażonego podmiotu leczniczego powstającego w Legionowie zaplecze stanowić będzie Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów w Warszawie, który jest gwarantem usług medycznych na najwyższym poziomie. Dzięki przyspieszeniu realizacji kolejnych etapów inwestycji otwarcie szpitala nastąpi kilka miesięcy wcześniej.
 
Nowy podmiot leczniczy na mapie Mazowsza będzie także dysponował rozwiniętą bazą łóżek intensywnego nadzoru, które będą stanowić 30% ogólnej liczby przewidzianych do hospitalizacji miejsc. Jednocześnie, przejęcie przez WIM Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Legionowie pozwoli zaoferować mieszkańcom regionu kompleksową, zintegrowaną opiekę medyczną.
  
Podczas wizyty w Legionowie szef MON zaznaczył, że powstający szpital zapewni kompleksową i skoordynowaną opiekę medyczną, ale także wprowadzi nową jakość opieki w ramach popandemicznej przebudowy systemu ochrony zdrowia w Polsce. – Bardzo mocno podkreślam, że szpital będzie otwarty 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zawsze będzie dostępny. Pomoc lekarska zawsze będzie dostępna tu w szpitalu w Legionowie – dodał.
 
Uruchomienie szpitala w Legionowie w istotny sposób poprawi poziom opieki medycznej na jaki będą mogli liczyć mieszkańcy miasta i powiatu. Placówka została zaprojektowana w oparciu o najnowsze standardy wyposażenia i organizacji opieki obowiązujące na rynku europejskim.

– Mam tutaj rodzinę, znajomych i wiem o tym, że potrzeby lokalnej społeczności w Legionowie, w całym powiecie w zakresie specjalistycznej opieki szpitalnej, jak również potrzeby stacjonujących tutaj żołnierzy są naprawdę duże. Cieszę się, że to Wojskowy Instytut Medyczny ma powierzoną misję utworzenia tej filii, ponieważ wiem jak wysoki standard opieki medycznej ma WIM. Bardzo dziękuje za zaufanie powierzone mojej osobie i obiecuję, że dołożę wszelkich starań by pułap oczekiwań wypełnić, by w stu procentach wywiązać się z powierzonej misji – powiedział nowy dyrektor szpitala pułkownik dr Robert Ryczek.
 
***

W październiku 2018 r. szef MON ogłosił powstanie nowoczesnego szpitala w Legionowie na części działki użytkowanej obecnie przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ. W nowym szpitalu będzie funkcjonować 6 oddziałów: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczno-położniczy. Planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego, składającego się z 2 sal operacyjnych.  Według założeń placówka będzie mogła hospitalizować jednocześnie około 90 pacjentów. Co więcej, zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób. W budynku szpitalnym będzie 5 kondygnacji naziemnych oraz parking podziemny.

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/pulkownik-dr-robert-ryczek-pokieruje-filia-wojskowego-instytutu-medycznego-w-legionowie

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook