Legio24: „Kolej do Zegrza: Wojewoda wydał pozwolenie budowlane”

Na początku grudnia wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę linii kolejowej łączącej Wieliszew z miejscowością Zegrze Południowe (gmina Nieporęt). Prace mają ruszyć, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwolą, a pierwsze pociągi mają dotrzeć do Zegrza pod koniec przyszłego roku.

Mieszkańców powiatu legionowskiego od dłuższego czasu niepokoiła cisza wokół jednej z ważnych inwestycji komunikacyjnych – remontu linii kolejowej łączącej Wieliszew z Zegrzem Południowym. Już jakiś czas temu wykonawca robót rozebrał stare podkłady kolejowe, przygotował teren i na tym widoczna część prac się zakończyła. Przestój w realizacji inwestycji był na tyle widoczny, że zajęły się nim media. Na szczęście – jak informuje PKP PLK plany nie uległy zmianie, a nowe tory mają zostać oddane do użytku zgodnie z pierwotnym planem – do końca 2022 roku.

Dlaczego prace zostały przerwane? Kiedy pojedziemy pociągiem do Zegrza?

– Kontrakt jest realizowany w formule „projektuj i buduj” dlatego równolegle do projektowania wykonawca usunął stare podkłady oraz szyny i rozebrał stary peron. Równocześnie na plac budowy zostały dostarczone materiały pod budowę nowej linii. Pozyskano już decyzje lokalizacyjne i pozwolenia wodnoprawne. Z początkiem grudnia wojewoda wydał pozwolenie na budowę. Po uprawomocnieniu się decyzji wykonawca rozpocznie prace – czytamy w informacji przesłanej Portalowi Legio24.pl przez Martyna Jandułę z Zespołu Prasowego PKP PLK, który dodaje, że wpływ na termin pozyskania pozwolenia na budowę miały zmiany w projekcie, wynikające z planowanej przez zarządcę drogi wojewódzkiej DW 631 inwestycji. Konieczne było znalezienie optymalnych rozwiązań dla powiązania komunikacji kolejowej i drogowej, które zapobiegną w przyszłości wstrzymywania ruchu pociągów i pozwolą uniknąć robót straconych. Termin zakończenia inwestycji jest utrzymany i planowany jest do końca 2022 roku.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu to ok. 34 mln zł netto.

Źródło: https://www.legio24.pl/kolej-do-zegrza-wojewoda-wydal-pozwolenie-budowlane/

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook