Mieszkańcy mówią…

Jak co miesiąc, tak i w ostatni piątek stycznia przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Legionowie, spotkali się z mieszkańcami naszego powiatu.

Na ostatnim spotkaniu dużo mówiono o niedostatecznej dostępności mieszkańców do podstawowych dla nich świadczeń medycznych. Obawiano się tego, że w najbliższym czasie mają zostać wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu tzw. ostrego dyżuru, co jeszcze może zmniejszyć czas pracy oraz pogorszyć warunki pracy lekarzy i personelu medycznego, a tym samym pogorszyć możliwości korzystania przez mieszkańców z pomocy lekarza.

Obecni wyrażali niezadowolenie, lub wręcz oburzenie, jak duża jest już dzisiaj trudność dostępu do pomocy pourazowej na ostrym dyżurze. Brak podstawowej aparatury\, takiej jak np. rentgen czy ultrasonogram powoduje, że mieszkańcy Legionowa i okolic, chcąc uzyskać pourazową pomoc lekarską w godzinach wieczornych lub w weekendy, muszą jechać do szpitala bródnowskiego bądź nowodworskiego.

W chwili obecnej, funkcjonuje internistyczna nocna pomoc lekarska, ale tu – w ocenie obecnych na spotkaniu – sytuacja może stać się równie dramatyczna. Spośród wszystkich punktów nocnej pomocy lekarskiej ostanie się może jeden, którego obsługę będzie miało zapewnić dwóch lekarzy. A przecież już dzisiaj, jak mówiła jedna z uczestniczek spotkania, trudno się dostać do lekarza z dzieckiem, które ma czterdziestostopniową temperaturę.

Są pewne dziedziny życia społecznego, które z założenia nie muszą, a nawet nie powinny przynosić dochodu dla państwa, czy samorządu. Zdecydowanie jedną z takich dziedzin jest niesienie pomocy chorym i ratowanie życia ludzkiego.

Prawo i Sprawiedliwość w Legionowie od dawna przygląda się poczynaniom działaczy Platformy Obywatelskiej oraz Porozumienia Samorządowego w tematyce służby zdrowia. Czekamy na ich opamiętanie się i głęboko wierzymy, że nie pójdą w ślad za posłanką Muchą (PO), która stwierdziła, że „Starsi ludzie są przyzwyczajeni do traktowania wizyt u lekarza co dwa tygodnie jako rozrywki” i spytała  „ … jaki jest sens wykonywania takiej operacji (red. biodra) u 85-latk, który nie chodzi i nie będzie chodzić, bo się nie zrehabilituje.”

Miasto Legionowo i Powiat Legionowski należą do bogatszych samorządów, przecież bywa że płacimy tzw. janosikowe, i stać nas na to, aby zadbać o wyposażenie Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej,  odpowiedni zakres wykonywanych w nim świadczeń medycznych oraz wynagrodzenie lekarzy i personelu medycznego.

Samorząd w swej działalności również odpowiada za to, że nikt z mieszkańców nie może mieć ze względów finansowych zablokowanego dostępu do świadczeń medycznych.

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Legionowskiego

Legionowo 10 lutego 2011 r.

—————————————————————

Komentarz

Przypominamy, że w czerwcu 2008 roku radni Powiatu Legionowskiego w głosowaniu imiennym 13 głosami za na 21 głosujących radnych, przegłosowali zamiar przekształcenia SPZLO w spółkę prawa handlowego.

Uchwała została podjęta bez raportu o stanie prowadzonych w Przychodni nr 1 przy ul. Sowińskiego 4 w Legionowie świadczeń medycznych, bez jakiejkolwiek informacji jakie świadczenia medyczne i w jakim zakresie są w SPZLO prowadzone, jakie są potrzeby, oczekiwania mieszkańców, dotyczące m. in. lekarzy specjalistów, czy też – a może przede wszystkim – jaki jest plan przekształcenia Przychodni Publicznej w spółkę prawa handlowego.

Odpowiedzią na takie pytania radnych Prawa i Sprawiedliwości był zarzut że tylko jątrzymy i przeszkadzamy. Starosta Jan Grabiec zapowiedział wtedy, że radni którzy poprą jego zamiary dotyczące komercjalizacji Przychodni zasłużą na wdzięczność mieszkańców, a ich zdjęcia powinny być w niej umieszczone na honorowym miejscu. Rada Powiatu temu zapewnieniu w swej większości zaufała.

Mówiliśmy wtedy, wyrażając swoje wątpliwości i sprzeciw wobec działań legionowskiej Platformy Obywatelskiej, że czas pokaże czy mieszkańcy Legionowa w wyniku tej decyzji będą mieli, na lepszym poziomie, lepiej zorganizowaną pomoc medyczną, rozliczaną transparentnie w umowach z NFZ. Mówiliśmy że będziemy trzymali Starostę za słowo, gdy przekonywał, że będzie dla mieszkańców lepiej.

Dziś wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Legionowa będą mieli trudniejszy dostęp do publicznych, bezpłatnych specjalistycznych świadczeń medycznych. Fakt ten wynika wprost z redukcji kontraktów z NFZ. Można łatwo wywnioskować, że skutkiem tego będą rosnące kolejki do lekarzy specjalistów. Wobec zaistniałej sytuacji, oczekujemy od Starosty, natychmiastowych i zdecydowanych działań w tej sprawie.

Ewa Płaciszewska, radna Prawa i Sprawiedliwości

Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia w Radzie Powiatu Legionowskiego

Legionowo 12 lutego 2011 r.

Podziel się na:
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • PDF
  • Drukuj
  • Twitter
  • Facebook